Drevostavby z masívnych drevených komponentov (CLT panely)

Drevostavby z masívnych drevených komponentov (CLT panely)

Moderné drevené domy dnes vznikajú mnohými spôsobmi a často sú na nerozoznanie od domov realizovaných inou stavebnou technológiou, ale len na prvý pohľad. Bývanie v nich už totiž prináša rozdiely – nízke prevádzkové náklady a zdravú a príjemnú klímu po celý rok.

Kto chce bývať v drevenom dome a užívať si každodenný kontakt s týmto prírodným materiálom, nemusí sa dnes rozhodovať len pre jednoplášťovú zrubovú konštrukciu. Môže si zvoliť modernú alternatívu – masívnu drevostavbu. Veľkoformátové vrstvené komponenty z masívneho dreva vytvárajú jednoduchú a homogénnu, veľmi tuhú a stabilnú celodrevenú konštrukciu – jednotlivé komponenty sa vyznačujú vysokou pevnosťou a stabilitou pri namáhaní tlakom i ťahom a dobrou statickou únosnosťou.

Veľkoformátové komponenty z masívneho dreva sa používajú predovšetkým pri konštrukciách veľkých rozpätí, konštrukciách s veľkými presahmi, konštrukciách nosných stien a umožňujú jednoduché riešenie nosných stropov a striech. Prepracovanosť systému umožňuje vyhovieť rozmanitým projektom – od kusových dodávok cez úsporné varianty s dokončením svojpomocou až po stavby na kľúč.
Stavajú sa z nich rodinné a bytové domy, jazdecké arény, ale vhodné sú aj na výstavbu škôl, športových a administratívnych budov, výrobných a priemyselných hál – viď ďalšie kapitoly.